Cakıl Taşları Fan Club
Daha İyi Bir Hizmet İçin Üye Olmalısın Dostum Smile
  Süleyman(Yılmaz Gruda) Q5P86111
Buraq`$eviL And Admin
Cakıl Taşları Fan Club
Daha İyi Bir Hizmet İçin Üye Olmalısın Dostum Smile
  Süleyman(Yılmaz Gruda) Q5P86111
Buraq`$eviL And Admin
Cakıl Taşları Fan Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cakıl Taşları Fan ClubHoş geldin, .
Son Ziyaretiniz: Çarş. Ara. 31, 1969
Mesaj Sayınız: 0

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Süleyman(Yılmaz Gruda)

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Süleyman(Yılmaz Gruda) Empty
MesajKonu: Süleyman(Yılmaz Gruda)     Süleyman(Yılmaz Gruda) EmptyC.tesi Eyl. 25, 2010 7:18 am

Süleyman(Yılmaz Gruda) 3d5e35a6

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, oyun yazarı, çevirmen.

Ankara Ticaret Lisesi'ndeki eğitim sürecini yarıda bırakarak devlet memuru olan Gruda'nın yazdığı şiirler, 1950'li yıllarda, çeşitli dergilerde yayımlanmaya başladı. 1956 yılında girdiği Cep Tiyatrosu'nda başlayan oyunculuk yaşamı, Ankara Devlet Tiyatrosuna ait Küçük Tiyatro'da devam etti. Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında da görev yaptı. Bir süre yeniden memurluk hayatına dönüp, muhasebecilik yaptı. Muammer Karaca tiyatrosunu yönetti. Ayşen Gruda'nın eski eşi olan sanatçı, aynı zamanda Attila İlhan ile beraber mavi hareketini yaratan şairlerdendir. Seyirlik tiyatro oyunları da yazıp, çeviriler yapan Gruda'nın eserlerinde geleneksel Türk tiyatrosu ve Çehov etkisi açıkça görülür. Sanatçının yayımlanmış eserleri bulunmaktadır. Kamera önünde de yer alan Yılmaz Gruda, sinema ve dizi filmlerde rol almaktadır.
https://cakiltaslarifan.ace.st

Süleyman(Yılmaz Gruda)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
»  Cihan(Kaan Yılmaz)